THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Není tomu tak dávno, co mě nadchnul sugestivní klip „Girls And Boys“ od britských THE SUBWAYS. Stál jsem před televizí a říkal jsem si: „co to sakra je?“ Punk? Hardcore s ženským vokálem? Zajímavé. Při nejbližší příležitosti jsem z domovské stránky kapely zjistil, že se jedná o pilotní singl z připravovaného a již druhého alba „All Or Nothing“.
Na tomto zmiňovaný tvrdší kousek břinčí hned na prvním místě, ale zbytek skladeb je trochu někde jinde. Nečekejte žádný hardcore ani punk. Jedná se převážně o jednoduché, melodické písničky, říznuté punkem, které jsou trochu britpop, trochu rock’n‘roll, občas WHITE STRIPES a vše okořeněné střídáním mužského a ženského zpěvu.
Samozřejmě to tu již bylo mnohokrát, ale pozor! THE SUBWAYS mohou totiž klidně všem napomádovaným anglickým kytarovkám ukázat vztyčený prostředník, neboť jim to zkrátka a jednoduše šlape. Nepotřebují složité aranžmá, ani technické studiové kouzlení. Stačí jim zapnout aparaturu a hurá na věc. THE SUBWAYS jsou mladí a neklidní, energie mají na rozdávání a chtějí svoje poselství křičet do celého světa. Třeba v takové „Lostboy“, anebo „Move To Newlyn“ jim k tomu stačí jen španělka, jednoduché bicí a je to tam. Dokážou ale i řádně zařvat a drtit zboosterovanou kytaru jako v NIRVANOU načichlé „Obsession“. Vůbec inspirace grunge legendou je v jejich hudbě slyšet více než často. To, co ale dělá THE SUBWAYS lepší než je konkurence jsou výborné zpěvy. Ať zpívá kytarista Billy Lunn nebo basistka Charlotte Cooper, je z jejich hlasu slyšet nadšení a zápal pro věc a to se studiovými triky nasimulovat nedá.
Většina desky je odehraná ve svižném tempu. Zvolnění přichází překvapivě až skoro na závěr ve smutné „Strawberry Blonde“, což je jedna z nejsilnějších věcí na albu a dokazuje, že kapela umí zahrát i na smutnou notu. THE SUBWAYS jsou prostě přesvědčiví a já jim tu upřímnost věřím. Odpouštím jim, že mne singlem uvedli trochu v omyl a užívám si rozjuchané hitovky „Turnaround“, nebo titulní „All Or Nothing“, které by probudily i mrtvého.
Jednoduchá, melodická a překvapivě hodně nakažlivá kytarovka.
8 / 10
Josh Morgan
- bicí
Billy Lunn
- kytara, zpěv
Charlotte Cooper
- basa, zpěv
1. Girls & Boys
2. Kalifornia
3. Alright
4. Shake! Shake!
5. Move To Newlyn
6. All Or Nothing
7. I Won't Let You Down
8. Turnaround
9. Obsession
10. Strawberry Blonde
11. Always Tomorrow
12. Lostboy
All Or Nothing (2008)
Young For Eternity (2005)
Vydáno: 2008
Vydavatel: Warner Music
Produkce: Butch Vig
Studio: Conway Studios, Los Angeles (USA)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.